Anul XX Nr. 6711
11.4° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

JO 2020 - Fotbal: Spania, în finala de la Tokyo

Replica API 5 august 2021 | 00:00 556

Naţionala olimpică de fotbal a Spaniei s-a calificat marţi în finala masculină la JO 2020 de la Tokyo după ce a învins în semifinale Japonia cu scorul de 1-0 după prelungiri, scrie AFP, citată de Agerpres.

La Saitama, spaniolii au pus capăt visului echipei gazdă la o finală olimpică, după un gol reuşit în prelungiri de Marco Asensio (115). Jucătorul lui Real Madrid l-a învins pe portarul nipon Kosei Tani cu un şut plasat din interiorul careului.

Spania a mai câştigat titlul olimpic în 1992 acasă, iar în 2000 a fost finalistă pierzând în faţa Camerunului.

Ibericii, care au în lot şase jucători care au participat la EURO 2020, vor înfrunta sâmbătă, în finală, Brazilia, campioana olimpică en titre.

Brazilia a învins în semifinale Mexic cu scorul de 4-1, după loviturile de departajare, la finalul timpului regulamentar de joc şi al prelungirilor scorul fiind egal, 0-0.

Aşa cum se ştie, finala feminină se va disputa între Canada şi Suedia.