Anul XX Nr. 6711
12.3° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

SCM Râmnicu Vâlcea, a doua victorie consecutivă în Liga Campionilor

Replica API 22 ianuarie 2021 | 07:31 988

SCM Râmnicu Vâlcea a reuşit a doua sa victorie consecutivă în Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin, 25-23 (14-10) cu echipa muntenegreană Buducnost Podgorica, în Sala Sporturilor ''Traian'' din Râmnicu Vâlcea.

Formaţia vâlceană s-a impus în acest meci restant din etapa a şaptea, pe care l-a dominat de la un capăt la altul.

SCM a început în forţă şi a condus cu 5-1, dar apoi Buducnost a mai redus din diferenţă. Vâlcencele au mai avut avantaj de patru goluri în câteva rânduri, 9-5, 10-6, 11-7, 12-8, 13-9 şi 14-10, la pauză.

Oaspetele au dat o replică mai bună în repriza secundă şi s-au apropiat la un singur gol în min. 56, 17-16, dar echipa pregătită de Florentin Pera a reuşit să se desprindă din nou, 21-18 (51), iar apoi 22-18 (54), câştigând cu 25-23.

Pentru SCM Râmnicu Vâlcea au marcat Evgenija Minevskaja 6 goluri, Mireya Gonzalez Alvarez 5, Kristina Liscevic 5, Maren Nyland Aardahl 3, Marta Lopez Herrero 2, Cristina Florica 2, Asma Elghaoui 2.

Golurile echipei antrenate de Bojana Popovic au fost înscrise de Allison Pineau 6, Majda Mehmedovic 5, Jovanka Radicevic 6, Nikolina Vukcevic 2, Ema Ramusovic 2, Itana Grbic 1, Katarina Dzaferovic 1.

Meciul a fost arbitrat de Igor şi Alexei Covalciuc, iar delegat EHF a fost Nicolae Vizitiu, toţi trei din Republica Moldova.

Clasament:

1. Gyori Audi ETO KC 17 puncte (10 jocuri)

2. Brest Bretagne Handball 15 p (11 j)

3. ŢSKA Moscova 15 p (9 j)

4. Odense Handbold 13 p (11 j)

5. Buducnost 8 p (10 j)

6. SCM Râmnicu Vâlcea 4 p (8 j)

7. BV Borussia 09 Dortmund 2 p (9 j)

8. RK Podravka Vegeta Koprivnica 2 p (8 j)

SCM Râmnicu Vâlcea va juca următorul meci duminică, în etapa a 12-a, cu ŢSKA Moscova, pe teren propriu, scrie agerpres.ro.