Anul XX Nr. 6711
12.3° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Simona Halep merge în 'optimi' la Miami după un meci de aproape 3 ore

Replica API 25 martie 2019 | 00:08 717

Simona Halep (3 WTA) s-a calificat în optimile de finală de la Miami, după ce a învins-o pe slovena Polona Hercog (93 WTA), scor 5-7, 7-6(1), 6-2, după un meci de două ore și 45 de minute, relatează GSP.ro.

Polona Hercog a început din start să-și arate forța la serviciu și n-a avut deloc probleme în primul set. Cele două jucătoare au mers umăr la umăr până când slovena a făcut break-ul și a dus scorul la 6-5, apoi a servit pentru câștigarea primului set. Tot în primul set și-a făcut apariția pe teren și antrenorul Daniel Dobre, care i-a dat mai multe sfaturi Simonei la scorul de 3-4.

În setul secund echilibrul s-a păstrat și s-a intrat în tie-break, unde Simona Halep a făcut legea. A controlat tie-break-ul de la un capăt la altul și s-a impus cu 7-1. Și de această dată Simona a avut nevoie de ajutorul lui Daniel Dobre, care a intervenit din nou pentru a-i spune unde greșește.

În decisiv, slovena a fost extrem de obosită și Halep a preluat în întregime controlul. Serviciile Polonei Hercog au fost mai slabe și Simona a profitat venind mult mai bine la fileu. În cele din urmă românca s-a impus destul de lejer, scor 6-2.