18.2° Constanța Vin., 3 Mai 2024
Anul XX Nr. 6718
18.2° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Tenis: Iga Swiatek a revenit în circuit cu o victorie şi s-a calificat în sferturi la Ostrava

A.F. 7 octombrie 2022 | 00:00 319

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, numărul unu mondial, a revenit miercuri în circuitul profesionist după ce a câştigat titlul la US Open şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Ostrava (Cehia), dotat cu premii totale de 611.210 euro, în urma abandonului australiencei Ajla Tomljanovic, la scorul de 7-5, 2-2.

Iga Swiatek

Swiatek, care a intrat direct în optimi la Ostrava, a avut un meci echilibrat cu Tomljanovic, însă aceasta a fost nevoită să renunţe după o oră şi 44 de minute, din cauza unei dureri acute la un genunchi, scrie Agerpres.

În sferturi, poloneza de 21 de ani va juca împotriva câştigătoarei dintre Karolina Muchova (Cehia) şi Catherine McNally (SUA).

În capul de afiş al zilei, cehoaica Petra Kvitova a învins-o pe spaniola Paula Badosa, a doua favorită, cu 7-6 (7/4), 6-4, iar în sferturi o va înfrunta pe campioana en titre de la Wimbledon, kazaha Elena Rîbakina, victorioasă în faţa belarusei Aleksandra Sasnovici cu 6-7 (5/7), 6-4, 7-5.

Rezultatele de miercuri:

turul I
Karolina Muchova (Cehia) - Beatriz Haddad Maia (Brazilia/N.7) 6-4, 6-4
Barbora Krejcikova (Cehia) - Shelby Rogers (SUA) 6-2, 6-2

turul II (optimi)
Iga Swiatek (Polonia/N.1) - Ajla Tomljanovic (Australia) 7-5, 2-2 (abandon Tomljanovic)
Elena Rîbakina (Kazahstan) - Aleksandra Sasnovici (Belarus) 6-7 (5/7), 6-4, 7-5
Petra Kvitova (Cehia) - Paula Badosa (Spania/N.2) 7-6 (7/4), 6-4