15.4° Constanța Vin., 26 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6711
15.4° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

United, victorie în duelul cu Watford! Echipele calificate până acum în "16-imile" Cupei Angliei

Boreham Wood – Millwall 0-2

Everton – Rotherham United 2-1 (după extra-time)

Norwich – Coventry 2-0

Chorley – Derby 2-0

Burnley – MK Dons 1-1 (4-3, după lovituri de departajare)

Wycombe – Preston 4-1

Stevenage – Swansea 0-2

QPR – Fulham 0-2 (după extra-time)

Stoke – Leicester 0-4

Blackpool – West Brom 2-2 (3-2, după lovituri de departajare)

Bristol Rovers – Sheffield United 2-3

Exeter – Sheffield Wednesday 0-2

Bournemouth - Oldham 4-1

Blackburn – Doncaster 0-1

Huddersfield – Plymouth 2-3

Brentford – Middlesborough 2-1

Arsenal - Newcastle 2-0 (după extra-time)

Manchester United - Watford 1-0

Programul meciurilor din turul 3 al Cupei Angliei, care vor putea fi urmărite pe Eurosport Player:

Duminică:

Crawley Town – Leeds United (15:30)

Chelsea - Morecambe (15:30)

Bristol City – Portsmouth (15:30)

Cheltenham Town – Mansfield Town (15:30)

Barnsley – Tranemere Rovers (15:30)

Marine – Tottenham Hotspur (19:00)

Newport County – Brighton and Hove Albion (21:45)

Luni:

Stockport County – West Ham United (22:00)

Manchester United s-a calificat în "16-imile" Cupei Angliei după ce a trecut la limită, scor 1-0, de Watford, formația din Championship.

McTominay a înscris unicul gol al partidei de pe Old Trafford în minutul 5. Mijlocașul scoțian a reluat cu capul centrarea expediată din corner de Alex Telles, iar mingea a "mușcat" pământul și s-a dus direct în vinclul porții.

Primele 90 de minute de pe Emirates s-au încheiat fără gol, iar meciul dintre Arsenal și Newcastle a intrat în extra-time. Echilibrul s-a menținut și în prima repriză a prelungirilor.

Arsenal a deblocat în cele din urmă tabela de pe Emirates în minutul 109. Smith Rowe a fost servit cu o pasă cu capul de Alexander Lacazette, iar puștiul "tunarilor" a preluat pe piept și a finalizat cu un șut lângă bară, de la marginea careului.

Aubameyang a risipit complet emoțiile "tunarilor" în minutul 117, când a reluat în plasă, din câțiva metri, pasa lui Tierney.

Blackpool - West Brom 2-2 (3-2, după loviturile de departajare)

West Brom este prima echipă din Premier League eliminată de o formație din ligile inferioare, în actuala ediție a Cupei Angliei. Trupa pregătită de Sam Allardyce a pierdut la loviturile de departajare duelul cu Blackpool, formație aflată pe locul 13 în liga a 3-a.

West Brom a arătat încă o dată că se află în cădere liberă. După ultimele rezultate dezastruoase din Premier League (0-4 cu Arsenal și 0-5 cu Leeds), formația lui Allardyce a călcat strâmb și în Cupa Angliei. West Brom a fost eliminată din turul 3 al prestigioasei competiții la "loteria penalty-urilor".

Blackpool a deschis scorul în minutul 40, prin Yates. Ajayi a restabilit egalitatea la începutul reprizei secunde, iar gazdele au revenit în avantaj în minutul 66, prin Madine. Trupa lui "Big Sam" a împins partida în extra-time printr-un gol marcat de Pereira din penalty, în minutul 80.

Egalitatea s-a menținut pe tabelă la finalul celor două reprize de prelungire, așa că s-a trecut la loviturile de departajare. Acolo, Blackpool a fost echipa care și-a stăpânit mai bine emoțiile și a transformat 3 lovituri. De cealaltă parte, West Brom a marcat doar două goluri de la punctul cu var și a părăsit Cupa Angliei încă din turul 3.

Stoke - Leicester 0-4

Leicester s-a distrat pe terenul lui Stoke, în turul 3 al Cupei Angliei. Justin a deschis scorul în confruntarea de astăzi în minutul 34, iar la vestiare s-a intrat cu scorul de 1-0 pentru "vulpi".

Albrighton a dublat avantajul trupei lui Brendan Rodgers în minutul 59. Perez a marcat și el în minutul 79, iar Barnes a stabilit scorul final 2 minute mai târziu.

Bristol Rovers - Sheffield United 2-3

Sheffield United a avut o misiune destul de complicată pe terenul lui Bristol Rovers, formație care evoluează în liga a 3-a. "Săbiile" au deschis scorul încă din minutul 6, când Day și-a trimis mingea în proprie poartă, dar Bristol Rovers a egalat repede, în minutul 21, prin Kilgour.

Burke a readus-o în avantaj pe Sheffield United după o oră de joc, dar Bristol Rovers a egalat din nou, după numai 2 minute, prin Elmer. Oaspeții au oferit replica imediat după aceea. Bogle a fost servit de McGoldrick și a marcat golul calificării în minutul 63.

QPR - Fulham 0-2 (după extra-time)

Fulham a trăit cu emoții meciul cu QPR, din deplasare. După primele 90 de minute, tabela indica un scor alb. Trupa din Premier League s-a trezit însă în finalul primei reprize de extra-time.

Reid a punctat în minutul 104, după o pasă oferită de Mitrovic. Kebano a risipit emoțiile londonezilor 4 minute mai târziu, servit de Onomah, și a asigurat calificarea lui Fulham în turul următor.

Burnley - Milton Keynes 1-1 (4-3, după loviturile de departajare)

Burnley a fost la un pas de eliminarea din Cupa Angliei, încă din turul 3. Trupa din Premier League s-a chinuit teribil în duelul cu Milton Keynes, echipă din liga a 3-a.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 29, prin Jerome. Burnley a alergat după egalare și a reușit golul izbăvitor abia în prelungirile meciului, prin Vydra.

Tabela a rămas intactă de-a lungul celor două reprize de extra-time, așa că învingătoarea s-a decis la loviturile de departajare. Acolo, jucătorii lui Burnley au fost mai inspirați și au transformat 4 lovituri, în timp ce oaspeții au bifat doar 3 goluri.

Bournemouth a câștigat la scor partida cu Oldham, în turul 3 al Cupei Angliei. Brooks a deschis scorul pentru gazde în minutul 43, după o pasă oferită de Joshua King. Oldham a restabilit egalitatea în prelungirile primei reprize, când Bahamboula a transformat o lovitură de la 11 metri.

Apoi a urmat un recital de goluri oferit de Bournemouth, după pauză. Riquelme a readus în avantaj formația lui Tindall, în minutul 49. King a ieșit la rampă spre finalul meciului, reușind o "dublă" și asigurând calificarea "cireșelor" în turul următor.

Alte rezultate înregistrate astăzi, în turul 3 al Cupei Angliei:

Blackburn - Doncaster 0-1 (Richards 42')

Exeter - Sheffield Wednesday 0-2 (Reach 27', Paterson 90')

Stevenage - Swansea 0-2 (Routledge 7', Gyokeres 50')

Wycombe - Preston 4-1 (Onyedinma 3', Jacobson 9', Knight 25', Samuel 82' / Riis 43')

Brentford - Middlesbrough 2-1 (Dervisoglu 35', Ghoddos 64' / Folarin 48')

Huddersfield - Plymouth 2-3 (Crichlow-Noble 4', Rowe 32' / Hardie 24', Camara 42', Edwards 70'), scrie eurosport.ro.