10.1° Constanța Sâmbătă, 27 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6712

HCM Constanţa a cucerit Cupa României după o finală de infarct

Replica API 10 martie 2014 | 00:00 84

Încă o cupă în palmares pentru băieţii noştri

HCM Constanţa a câştigat Cupa României la handbal masculin, duminică, în Sala Olimpia din Ploieşti, după o finală de infarct, în care a învins pe Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău cu scorul de 45-44, în urma aruncărilor de departajare. HCM a câştigat a treia finală consecutivă contra Ştiinţei, după cele de la Baia Mare (2012, 30-25) şi Braşov (2013, 34-23), şi are în total şase cupe în palmares, în timp ce Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău încă este în căutarea primului. După un început echilibrat, Ştiinţa s-a desprins la patru goluri pe tabela de marcaj, 6-2 (min. 9), avansul crescând chiar la cinci goluri, 11-6 (17). HCM s-a apropiat la trei goluri, 9-12 (20), dar la pauză Ştiinţa a intrat cu un plus de cinci goluri, 17-12, după ce a avut un avantaj maxim de şase (15-9, min. 24), conform Agerpres. În partea secundă, campioana a forţat însă nu a reuşit să se apropie la mai puţin de patru goluri, dar Ştiinţa a avut un zvâcnet şi a dus scorul de 27-20 (min. 50). HCM a fost autoarea unei reveniri de senzaţie, cu şapte goluri consecutive, egalând în min. 58, 27-27. Finalul a fost dramatic, băcăuanii obţinând o aruncare de la 7 metri când mai erau 22 de secunde, urmată de protestele băncii tehnice constănţene. Ghiţă a transformat, după care HCM a obţinut şi ea o aruncare de pedeapsă, marcată de Şimicu (28-28), iar meciul a intrat în prelungiri. Prelungirile au început într-o formulă inedită, cu câte patru jucători şi un portar de fiecare parte, după eliminările dictate în ultimele momente ale timpului regulamentar. Ştiinţa a avut 30-28, Constanţa a marcat de trei ori la rând, iar Ghiţă a marcat în ultimele secunde şi s-au mai desfăşurat două reprize de prelungiri. Cele două echipe nu au reuşit să se desprindă nici de data această, Şimicu aruncând în bară în ultima secundă, la scorul de 36-36. La aruncările de la 7 metri cele două echipe au mers cap la cap, menţinând suspansul, dar în cele din urmă HCM a reuşit să îşi adjudece trofeul. După 80 de minute de joc şi aruncări de la 7 metri scorul final a fost de 45-44 (12-17, 28-28, 31-31, 36-36), mai notează Agerpres.