10.1° Constanța Sâm., 27 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6712
10.1° Constanța Sâmbătă, 27 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6712

Benfica - Eintracht Frankfurt 4-2. Portughezii au prima șansă la calificarea în semifinalele UEL

Replica API 12 aprilie 2019 | 00:00 353

Benfica și-a asigurat un avantaj de două goluri după prima manșă a "dublei" cu Eintracht Frankfurt, din sferturile de finală ale Europa League: s-a impus cu 4-2.

Pe Da Luz, gazdele au jucat cu un om în plus încă din minutul 20. N'Dicka a fost eliminat pentru un fault în careu, iar lovitura de pedeapsă a fost transformată de Joao Felix.

În inferioritate numerică, nemții au egalat prin Jovic, însă Benfica a încheiat repriza la conducere - Felix și-a trecut în cont "dubla" cu un șut care l-a lăsat fără replică pe Kevin Trapp.

La cinci minute după pauză, portughezul în vârstă de 19 ani a contribuit la golul 3 cu o deviere spre marcatorul Ruben Dias.

Joao Felix a marcat din nou și a devenit cel mai tânăr fotbalist care reușește un hat-trick în Europa League.

Atacantul format de Porto, Goncalo Paciencia, a redus din diferență cu 20 de minute înainte de final.

S-a încheiat 4-2 pentru echipa din Lisabona, care are motive de optimism înaintea returului din Germania, de joia viitoare, notează Digisport.ro