Anul XX Nr. 6711
16.4° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Braga, Lille, Milan, Villarreal, Antwerp, Tottenham, Dinamo Zagreb şi Steaua Roşie s-au calificat în 16-imi

Replica API 4 decembrie 2020 | 01:00 1463

Echipele Sporting Braga, OSC Lille, AC Milan, Villarreal, Antwerp, Tottenham, Dinamo Zagreb şi Steaua Roşie Belgrad s-au calificat, joi, în 16-imile de finală ale Europa League, în urma rezultatelor din etapa a cincea a grupelor.

AC Milan, cu Ciprian Tătăruşanu rezervă, s-a impus cu 4-2 în meciul cu Celtic, revenind de la 0-2.

Ludogorets a pierdut cu Antwerp, scor 1-3, meci la care Dragoş Grigore a fost eliminat.

Tot joi, LASK Linz a reuşit o remiză cu Tottenham, scor 3-3, marcând în minutul 90+3, informează News.ro.

Rezultate din grupele Europa League:

Grupa G

AEK Atena vs Sporting Braga 2-4

Au marcat: Oliveira ’31, Vasilantonopoulos ‘89 / Tormena ‘7, Esgaio ‘9, Horta ’45, Galeno ‘83

Ionuţ Nedelcearu a fost integralist la AEK Atena.

Zorya vs Leicester City 1-0

A marcat: Sayyadmanesh ‘85

Grupa H

AC Milan vs Celtic Glasgow 4-2

Au marcat: Calhanoglu ’24, Castillejo ’26, Hauge ’50, Diaz ’82 / Rogic ‘7, Edouard ‘14

Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la gazde.

OSC Lille vs Sparta Praga 2-1

Au marcat: Yilmaz ’81, ‘84 / Krejci ‘71

În minutul 64, de la oaspeţi a fost eliminat Celustka.

Florin Niţă a fost în poartă la Sparta Praga.

Grupa I

Qarabag vs Maccabi Tel Aviv 1-1

Au marcat: Romero ’37 / Cohen ’22 (penalti)

Sivasspor vs Villarreal 0-1

A marcat: Chukwueze ‘75

Grupa J

LASK Linz vs Tottenham Hotspur 3-3

Au marcat: Michorl ’42, Eggestein ’84, Karamoko ‘90+3 / Bale ‘45+2 (penalti), Son ’56, Dele Alli ’86 (penalti)

Antwerp vs Ludogorets Razgrad 3-1

Au marcat: Hongla ’20, De Laet ’72, Benson ’88 / Despodov ‘53

În minutul 90+1, de la Ludogorets a fost eliminat Dragoş Grigore, el primind al doilea cartonaş galben.

Cosmin Moţi a fost rezervă la oaspeţi, iar Claudiu Keşeru a jucat până în minutul 67.