8.4° Constanța Sâm., 27 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6712
8.4° Constanța Sâmbătă, 27 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6712

Cupa României. Steaua eliminată de Chiajna, Farul lui Marica și Zicu a pierdut în fața Făureiului lui Bănel Nicoliță

Replica API 12 septembrie 2019 | 00:00 440

Marți și miercuri s-au jucat meciurile din turul 4 al Cupei României și am aflat numele celor 18 echipe calificate în „șaisprezecimi”, fază în care vor intra în competiție și echipele din Liga 1.

Rapid, Petrolul și U Cluj și-au respectat blazonul, calificându-se în faza următoare, în timp ce FC Argeș, echipa lui Nicolae Dică, a fost eliminată de Flacăra Horezu. Făurei, cu frații Nicoliță titulari, a eliminat-o pe Farul. Fostul jucător de la Steaua și echipa națională Bănel Nicoliță este patron- jucător la echipa din Făurei.

CSA Steaua a pierdut cu greu în prelungiri în fața Concordiei Chiajna, scor 1-2. „Roș-albaștrii” au deschis scorul în minutul 82 prin Răsdan, însă au fost egalați patru minute mai târziu după reușita fostului jucător al celor de la FCSB, Răzvan Grădinaru. Nica a dat lovitura în prelungiri, marcând în minutul 114.

Astăzi s-au mai calificat Csikszereda, CSM Reșița, Industria Gâlda, Metalul Buzău și Metaloglobus. Acestea s-au alăturat celor șapte echipe victorioase marți: UTA, Foresta Suceava, Ripensia Timișoara, CS Mioveni, Turris Tr. Măgurele, Sănătatea Cluj și FC U Craiova.

CSA Steaua - Concordia Chiajna 1-2

Sportul Snagov - Petrolul Ploiești 0-1

Sânmartin - U Cluj 1-2

CSM Reșița - ASU Poli Timișoara 1-0

Făurei - Farul Constanța 2-1

Flacăra Horezu - FC Argeș 2-1

Industria Galda - Reghin 4-3

Metalul Buzău - CSM Focșani 1-0