Anul XX Nr. 6711
15.4° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Dinamo, învinsă categoric de IFK Kristianstad în EHF European League

Replica API 29 octombrie 2020 | 23:42 1371

Echipa masculină de handbal Dinamo Bucureşti a fost învinsă categoric de formaţia suedeză IFK Kristianstad, cu scorul de 31-22 (16-12), în deplasare, într-un meci din Grupa B a competiţiei EHF European League.

Dinamo a suferit al doilea eşec în tot atâtea meciuri, după 25-27 cu Sporting Lisabona la Bucureşti.

Fără câţiva jucători de bază şi fără antrenorul principal Constantin Ştefan, Dinamo a fost condusă încă de la debutul meciului, scandinavii având 5-1. Dinamo a reuşit să se apropie la un singur gol, 8-7 (min. 18) şi 9-8 (19), dar la pauză suedezii aveau 16-12.

În repriza secundă, scorul a luat proporţii, iar diferenţa maximă de pe tabelă a fost de 12 goluri, 30-18 (min. 56). IFK a câştigat cu 31-22.

Golurile dinamoviştilor au fost reuşite de Octavian Bizău 6, Valentin Ghionea 6, Nicuşor Negru 4, Ante Kuduz 2, Rome Antonio Diogo Hebo 2, Amine Bannour 1, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 1.

Pentru nordici au înscris Markus Olsson 6 goluri, Anton Halen 6, Adam Nyfjaell 5, Emil Frend-Ofors 5, Teitur Orn Einarsson 4, Gregor Ocvirk 3, Johan Nilsson 1, Ludvig Jurmala Astroem 1.

Au arbitrat danezii Mads Hansen şi Jesper Madsen, iar delegat EHF a fost suedezul Richard Johansson.

Celelalte partide din grupă, USAM Nîmes Gard - Fuchse Berlin şi Sporting Lisabona - Tatran Presov nu s-au disputat din cauza problemelor generate de COVID-19.

Dinamo ar trebui să joace următorul meci pe 17 noiembrie, în deplasare, cu Tatran Presov, scrie agerpres.ro.