15.4° Constanța Vin., 26 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6711
15.4° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Echipa naţională a Moldovei a învins Liechtenstein cu scorul de 2-0, dar promovarea în Divizia C a obţinut-o Letonia

Replica API 27 septembrie 2022 | 00:00 623

Echipa naţională a Moldovei a învins duminică naţionala din Liechtenstein, scor 2-0, însă Letonia a făcut egal în Andorra şi a câştigat grupa 1 a Diviziei D din Liga Naţiunilor.

La Chişinău, pe stadionul Zimbru, Moldova s-a chinuit cu Liechtenstein. În minutul 76, selecţionerul gazdelor, Serghei Cleşcenco l-a introdus în joc pe Victor Stînă, şi acesta a înclinat balanţa. El a înscris o dublă, în minutele 90+2 şi 90+4, aducând victoria echipei sale, cu 2-0.

În al doilea meci al grupei, Letonia a încheiat la egalitate în Andorra, scor 1-1. Letonii au condus din minutul 50, prin golul lui Gutkovskis, dar au fost egalaţi în minutul 88 de Rosas, potrivit News.

Letonia şi Moldova au adunat acelaşi număr de puncte, 13, dar, cu golaveraj +7, Letonia s-a impus în clasamentul grupei 1 din Divizia B a Ligii Naţiunilor, promovând în Divizia C. Moldova a fost a doua (13 puncte, golaveraj +4), Andorra a treia (8 puncte), în timp ce Liechtenstein a încheiat pe ultimul loc, cu nici un punct.