Anul XX Nr. 6711
15.1° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

FCSB se impune, după un meci DRAMATIC cu CSU Craiova

Replica API 31 martie 2019 | 00:24 547

FCSB a câștigat, duminică seară, derby-ul cu U Craiova, disputat pe Arena Națională, scor 3-2, iar formația bucureșteană urcă pe locul secund și rămâne la cinci puncte în spatele liderului CFR Cluj, relatează stiripesurse.ro.

Gazdele au deschis scorul după doar opt minute, prin Ioan Hora, care a primit o pasă în careu de la Junior Morais și l-a învins pe Pigliacelli. În minutul 23, Bancu a egalat din penalty pentru Craiova, după ce Teixeira l-a faultat în careu pe Bărbuț. Șase minute mai târziu, Dennis Man a readus-o pe FCSB în avantaj, însă scorul pauzei, 2-2, a fost stabilit de Cicâldău, care a înscris în minutul 45+2.

Romario Benzar a înscris pentru FCSB în minutul 55, însă golul său a fost anulat de Ovidiu Hațegan pe motiv de offside. Un sfert de oră mai târziu, vicecampioana României a trecut în avantaj pentru a treia oară, grație reușiei lui Gnohere, care a reluat cu capul în plasă, după o nouă centrare bună a lui Morais.

S-a terminat 3-2 pentru FCSB, iar echipa lui Mihai Teja acumulează 31 de puncte în play-off-ul Ligii I Betano și ocupă locul secund, la cinci lungimi în spatele liderului CFR Cluj. De partea cealaltă, Craiova cade pe trei și rămâne cu 29 de puncte.