9.4° Constanța Sâmbătă, 27 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6712

Germania e CAMPIOANA LUMII pentru a patra oară!

Replica API 14 iulie 2014 | 00:00 134

1-0 cu Argentina, în prelungiri

Germania s-a impus în prelungiri în finala Cupei Mondiale, cu Argentina, scor 1-0, graţie golului înscris de Mario Gotze în minutul 113. Argentinienii şi-au bătut joc de ocaziile avute prin Higuain şi Rodrigo Palacio, scăpaţi din marcaj, la capătul unei finale care a adus în multe momente cu Olanda-Argentina, din semifinalele acestui turneu final. Messi a ratat încă o şansă de a demonstra că este mai bun decât Maradona, la adăpostul unui joc economicos şi prea puţin spectaculos propus de Sabella, conform Onlinesport. Prima repriză a finalei a semănat foarte mult cu disputa dintre Olanda şi Argentina, din penultimul act, în sensul în care nu au existat foarte multe ocazii de poartă. Chiar şi aşa, Higuain a trecut aproape de deschiderea scorului în urma unei greşeli în apărare a lui Kroos. Vârful "pumelor" a scăpat singur cu Neuer, însă nu a reuşit să cadreze în situaţie de unu la unu cu goalkeeperul nemţilor (21). Cu un sfert de oră înainte de pauză, brigada italiană condusă de Nicola Rizzoli a anulat pe bună dreptate un gol marcat din ofsaid de Gonzalo Higuain. Prima parte s-a încheiat cu o suită ocazii de gol ale europenilor, după ce Klose a întors la marginea careului pentru Schurrle, al cărui şut a fost parat în lateral de Romero (37). Kroos a continuat cu latul pe direcţia portarului argentinian, de la 18 metri. În prelungiri, Howedes a reluat cu capul în stâlpul porţii mingea centrată de la colţul terenului de Kroos. Repriza secundă a debutat cu o fază fierbinte la poarta lui Neuer, salvat de finalizarea imprecisă a lui Messi. Starul Barcelonei a primit în careu de la Perez, însă execuţia în cros a lui Messi nu a prins cadrul porţii. Cu zece minute înainte de sfârşitul primelor 90 de minute, Kroos a apărut la finalizare din nou cu latul, de această dată alături de stâlpul din stânga lui Romero. Prima repriză de prelungiri l-a găsit pe Rodrigo Palacio singur cu Neuer, însă lobul argentinianului a fost unul de o calitate îndoielnică şi echilibrul s-a păstrat până în minutul 113, când Gotze a deturnat bomba, scrie onlinesport.ro. Mijlocaşul lui Bayern a îmblânzit cu pieptul mingea centrată de Schurrle şi l-a executat cu mult sânge rece pe Romero din apropiere.