9.4° Constanța Sâm., 27 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6712
9.4° Constanța Sâmbătă, 27 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6712

Istanbulul a pierdut organizarea finalei Ligii Campionilor - UEFA a anunțat noua locație

Replica API 15 mai 2021 | 00:01 1840

Finala Ligii Campionilor dintre Chelsea şi Manchester City va avea loc în Portugalia, la Porto, cu 6.000 de fani de fiecare club autorizaţi să se afle în tribune, informează BBC potrivit news.ro.

Jocul din 29 mai a fost mutat de la Istanbul la Porto din cauza restricţiilor legate de pandemia de coronavirus.

Portugalia se află pe lista verde a Marii Britanii, astfel încât jucătorii şi fanii pot participa fără a fi nevoie să efectueze o carantină la întoarcerea acasă. Turcia este pe lista roşie.

Este al doilea an succesiv în care finala are loc în Portugalia.

"A lipsi suporterii de şansa de a vedea meciul nu a fost o opţiune şi sunt încântat că acest compromis a fost găsit", a declarat preşedintele UEFA, Aleksander Ceferin.

UEFA, oficialii guvernamentali din Marea Britanie şi federaţia engleză de fotbal (FA) s-au întâlnit pentru a analiza varianta ca Stadionul Wembley să găzduiască meciul, dar nu s-a putut ajunge la un acord cu privire la scutirile de carantină pentru sponsori, persoane VIP şi deţinători de drepturi.

"Fanii au fost nevoiţi să sufere mai mult de 12 luni fără posibilitatea de a-şi vedea echipele pe viu şi a ajunge într-o finală a Ligii Campionilor este punctul culminant al fotbalului la nivel de cluburi. După anul în care fanii au îndurat, nu este corect să nu aibă şansa de a-şi urmări echipele în cel mai mare meci al sezonului", a adăugat Ceferin.

Lisabona a fost locul pentru etapele finale amânate ale competiţiei din sezonul trecut, câştigată de Bayern München.

Limita finală de capacitate a Estadio do Dragao din Porto va fi stabilită ulterior, scrie stiripesurse.ro.