16.4° Constanța Vin., 26 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6711
16.4° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Liverpool - Chelsea 2-0. Salah și Mane îi țin pe „cormorani” în cursa pentru titlu în Premier League

Replica API 15 aprilie 2019 | 22:23 300

Liverpool a trecut de Chelsea, scor 2-0, și face rocada cu Manchester City în vârful ierarhiei din Premier League, la două puncte distanță, dar are un meci în plus.

Prima repriză a meciului a fost una echilibrată. Ocazia lui Mane și accidentarea lui Rudiger, înlocuit de Christensen, au fost singurele evenimente notabile. Ieșirea de la cabine a adus alt suflu în jocul lui Liverpool, iar trupa lui Klopp a decis meciul în doar 2 minute.

Gazdele de pe Anfield au deschis scorul în minutul 51, prin Sadio Mane, care a reluat cu capul din câțiva metri centrarea lui Henderson din flancul drept.

Apoi, a ieșit la rampă Mo Salah. Un șut imperial, din 25 de metri, direct în vinclul porții apărate de Kepa și Liverpool conducea cu 2-0. Pe fondul relxării ”cormoranilor”, Chelsea putea reduce din diferență, însă vedeta albaștrilor, Eden Hazard, a ratat două mari ocazii singur cu Alison.

Liverpool, cu un meci în plus față de Manchester City, revine pe prima treaptă a clasamentului. Formația lui Guardiola are restant meciul din etapa 31, din deplasare, cu Manchester United.

Chelsea poate pierde mâine locul patru, dacă Arsenal se impune în deplasarea de la Watford.