Anul XX Nr. 6712
8.4° Constanța Sâmbătă, 27 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6712

Petra Kvitova a câştigat turneul demonstrativ de la Praga

Replica API 30 mai 2020 | 00:00 1021

Petra Kvitova, ocupanta locului 12 în clasamentul WTA, a câştigat finala feminină a turneului demonstrativ de tenis de la Praga, la care au participat opt jucătoare şi opt tenismeni, toţi din Cehia, învingând-o în două seturi, 6-3, 6-3, pe compatrioata sa Karolina Muchova, numărul 26 mondial, la capătul unei finale perturbate de ploaie.

"A fost cu adevărat bizar", a declarat Kvitova, dublă campioană de la Wimbedon, referindu-se la condiţiile de derulare a competiţiei, cu reguli sanitare stricte şi un număr redus de spectatori, din cauza pandemiei de coronavirus. "Mănuşi, măşti, nimeni care să ne aducă prosoapele, absenţa strângerilor de mâini, totul a fost într-adevăr ciudat", a adăugat cehoaica.

Turneul de la Praga, dotat cu Cupa Preşedintelui Federaţiei Cehe de Tenis, nu a putut conta pe prezenţa a două jucătoare cehe de top, Karolina Pliskova, numărul 3 mondial, şi Marketa Vondrousova, finalista ediţiei trecute de la Roland Garros.

Petra Kvitova a disputat ultima sa competiţie oficială în februarie, când s-a înclinat în finala Openului Qatarului, în faţa belarusei Arina Sabalenka.

Finala masculină a competiţiei din capitala Cehiei a fost câştigată de Michael Vrbensky (20 ani, locul 405 ATP), care a dispus în trei seturi, 6-4, 6-7 (5/7), 10-8 de Zdenek Kolak. În primul tur, Vrbensky a reuşit să-l învingă pe principalul favorit, Jiri Vesely (65 ATP), potrivit agerpres.ro.