Anul XX Nr. 6714
13.6° Constanța Luni, 29 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6714

Tenis: Sorana Cîrstea s-a calificat cu emoţii în sferturi la Istanbul

Replica API 21 aprilie 2022 | 23:07 407

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea, campioana en titre, s-a calificat cu emoţii, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Istanbul, dotat cu premii totale de 239.477 de dolari, după ce învins-o pe olandeza Arantxa Rus, cu 3-6, 6-1, 7-5.

Sursa foto: (c) Sorana Cirstea/facebook.com

Cîrstea (32 ani, 24 WTA), a doua favorită, a reuşit să salveze două mingi de meci la 5-4 pentru Rus în decisiv, câştigând după două ore şi 30 de minute, scrie Agerpres.

Românca a încheiat cu procentaje mai bune la serviciu decât adversara sa, cu 4 aşi şi 2 duble greşeli.

Sorana Cîrstea a învins-o pe Rus (41 ani, 74 WTA) pentru a treia oară în tot atâtea dueluri, dar primele două partide au avut loc în 2010, 6-4, 6-1 în sferturi la Estoril şi 6-4, 3-6, 7-6 (6) în calificări la Luxemburg.

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 5.800 de dolari şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe austriaca Julia Grabher, venită din calificări, care a produs o surpriză prin victoria în faţa elveţiencei Jil Teichmann, a cincea favorită, cu 6-4, 6-4.

Singurul meci dintre Cîrstea şi Grabher (25 ani, 194 WTA) a avut loc în 2020, în primul tur, la Linz, românca beneficiind de abandonul austriecei la scorul de 2-3, în primul set.

Rezultatele de miercuri:

turul I

Rebecca Peterson (Suedia) - Elise Mertens (Belgia/N.1) 7-5, 4-1 (abandon Mertens)

Iulia Putinţeva (Kazahastan) - Magda Linette (Polonia) 7-6 (8/6), 6-4

Lesia Ţurenko (Ucraina) - Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia) 6-0, 6-2

Ajla Tomljanovic (Australia/N.6) - Jaimee Fourlis (Australia) 6-1, 6-3

Petra Martic (Croaţia) - Anhelina Kalinina (Ucraina/N.4) 3-6, 7-5, 7-6 (7/5)

Anastasia Potapova (Rusia) - Nikola Bartunkova (Cehia) 6-1, 6-4

Varvara Graceva (Rusia) - Marie Bouzkova (Cehia) 6-3, 7-5

Sara Sorribes Tormo (Spania/N.7) - Qiang Wang (China) 6-3, 6-2