15.8° Constanța Vin., 26 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6711
15.8° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Viitorul - CSU Craiova 2-0. „Dubla” lui Ianis Hagi duce Viitorul în prima finală de Cupă din istorie

Replica API 25 aprilie 2019 | 00:40 396

Viitorul a câștigat și manșa retur cu CSU Craiova, scor 2-0 (2-1 în tur), și va înfrunta Astra Giurgiu în finala Cupei României.

Astra s-a calificat deja în finală, după ce a eliminat-o pe CFR Cluj, 3-1 în prima manșă, 2-2 în retur.

Finala e pe 25 mai, la Ploiești.

Ianis Hagi a deschis rapid scorul. Căpitanul Viitorului a șutat fără speranță pentru Pigliacelli în minutul 6, după o acțiune prelungită de atac. Craiova a mutat liniile mai sus, dar marile ocazii le-au aparținut tot gazdelor în prima parte. Carlo Casap a încercat o „scăriță” dintr-o poziție excelentă în minutul 24, iar Denis Drăguș a șutat puțin pe lângă poartă în minutul 39.

Repriza secundă a început la fel de abrupt ca prima. Cojocaru l-a fault în careu pe Fortes în minutul 52, dar Nicușor Bancu a fost ghicit în momentul executării loviturii de pedeapsă. Bărbuț a mai ratat o oportunitate bună în minutul 59. Ianis Hagi a reușit „dubla” în minutul 86, cu o „scăriță” de efect.