Anul XX Nr. 6712
10.1° Constanța Sâmbătă, 27 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6712

Volei feminin: Ştiinţa Bacău, victorie la limită în sferturile Cupei CEV

Replica API 6 februarie 2019 | 00:00 390

Ştiinţa Bacău a învins la limită echipa cehă VK UP Olomouc, cu scorul de 3-2 (25-19, 20-25, 25-21, 24-26, 15-8), marţi, pe teren propriu, în prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei CEV la volei feminin.

Ştiinţa a obţinut o victorie dificilă, după două ore şi două minute de joc.

Formaţia băcăuană a avut şansa de a obţine o victorie de trei puncte, dar a pierdut setul patru cu 24-26, după ce a condus cu 23-21.

Ana Cristina Cazacu a fost cea mai bună jucătoare a echipei gazdă, cu 22 de puncte, iar Denisa Rogojinaru a reuşit 17 puncte. De la oaspete s-au remarcat Martina Michalikova 20 puncte, Veronika Trnkova 16 puncte, Gabriela Orvosova 16 puncte.

Meciul a fost arbitrat de francezul Mamdouh Baklouti şi de rusoaica Nadezda Kozolova.

Partida retur va avea loc pe 12 februarie, la Olomouc.

sursa: agerpres.ro