Anul XX Nr. 6734
16.9° Constanța Duminică, 19 Mai 2024 Anul XX Nr. 6734

WTA Roma: Jaqueline Cristian, revenire spectaculoasă în calificări

Virgil STOIAN 9 mai 2024 | 00:00 906

Jaqueline Cristian a ajuns în ultimul tur al calificărilor la turneul WTA 1000 de la Roma, sportiva noastră învingând-o în trei seturi pe americanca Hailey Baptiste, luni, scor 4-6, 7-5, 6-3.

WTA Roma: Jaqueline Cristian, revenire spectaculoasa in calificariJaqueline Cristian

Jaqueline Cristian, în ultimul tur al calificărilor la WTA Roma - Două mingi de meci salvate

Aflată pe locul 106 în clasamentul mondial, Baptiste a început mult mai bine partida: a câștigat primul set cu 6-4 și a condus cu 3-0 în manșa secundă.

Jaqueline (68 WTA) a revenit, a salvat două mingi de meci la 4-5 și și-a adjudecat setul cu 7-5. Românca a fost apoi jucătoarea mai bună în decisiv și s-a impus cu 6-3.

De știut:

Cristian (principală favorită în calificări) se va duela pentru un loc pe tabloul principal cu Varvara Gracheva (88 WTA). Sportiva care a ales să reprezinte Franța a învins-o clar pe italianca Eleonora Alvisi (799 WTA), scor 6-1, 6-1.

Jaqueline și-a asigurat un premiu în valoare de 8.030 de euro și 20 de puncte în clasamentul WTA de simplu.

România are trei jucătoare acceptate direct pe tabloul principal de la Foro Italico: Sorana Cîrstea, Ana Bogdan și Irina Begu. Acestea și-au aflat deja primele adversare.