Anul XX Nr. 6736
18.8° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

CM Rugby 2023: Anglia, a treia semifinalistă după victoria cu Fiji

Virgil STOIAN 17 octombrie 2023 | 00:00 760

Anglia este a treia națională calificată în semifinalele Campionatului Mondial de Rugby din Franța, după ce a trecut cu scorul de 30-24 de selecționata Insulelor Fiji.

CM Rugby 2023: Anglia, a treia semifinalista dupa victoria cu Fiji

Anglia va juca în semifinale cu câștigătoarea dintre Franța și Africa de Sud

Anglia a obținut duminică prezența în careul de ași al Campionatului Mondial de Rugby din Franța.

Selecționata pregătită de Steve Borthwick a trecut în semifinale de Insulele Fiji, la capătul unui duel în care diferența a fost făcută în prima repriză, cea dominată de englezi.

La pauză scorul a fost 21-10 în favoarea britanicilor, grație punctelor aduse de Farrell, Tuilagi și Marchant.

În partea secundă, adversara Angliei s-a apropiat periculos, mai ales după eseurile reușite de Ravai (min 64) și Botitu (min 68).

Emoțiile au fost risipite după ce Farrell a adus noi puncte pentru englezi, în minutele 72 și 78.