20.8° Constanța Mar., 21 Mai 2024
Anul XX Nr. 6736
20.8° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

Constănțeanca Sabrina Maneca Voinea, medaliată cu bronz la sol, la Europenele de la Antalya

A.F. 17 aprilie 2023 | 00:00 1602

Sportiva română Sabrina Maneca-Voinea a câştigat medalia de bronz în finala de la sol, duminică, la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Antalya, Turcia.

Constanteanca Sabrina Maneca Voinea, medaliata cu bronz la sol, la Europenele de la AntalyaSabrina Maneca-Voinea

Românca a fost notată cu 13,566 puncte, fiind devansată de britanicele Jessica Gadirova, 14,000 (medaliată cu aur), şi Alice Kinsella, 13,666 (medaliată cu argint.

Sabrina este o gimnastă din Constanța. Ea a câștigat aurul la bârnă și sol la Cupa Mondiala de la Doha din 2023, aur la sărituri la Campionatele Europene de gimnastică artistică pentru juniori din 2022, argint în finala pe echipe și bronz la sol.Sabrina Maneca Voinea, legitimată la CS Farul – CSM Constanța, este antrenată de mama sa, Camelia Voinea, campioană mondială cu echipa României la Rotterdam în anul 1987 și vicecampioană olimpică tot cu echipa României la Seul în anul 1988.

Ana Bărbosu s-a clasat pe locul 7 în finala de la acest aparat, cu 12,800 puncte.

La bârnă, Amalia Ghigoarţă a ocupat locul şase în finală, cu 12,900. Medalia de aur a fost cucerită de olandeza Sanne Wevers, cu 13,800, italianca Manila Esposito a luat argintul, cu 13,700, iar bronzul a revenit maghiarei Zsofia Kovacs, tot cu 13,700. În concursul masculin, Gabriel Burtănete a ocupat locul al patrulea în finala de la sărituri, cu o medie de 14,449 puncte. El a primit 14,333 la prima săritură şi 14,566 la a doua, scrie Agerpres. Aurul a fost cucerit de armeanul Artur Davtian, cu 15,033, argintul a revenit britanicului Jake Jarman, cu 15,016, iar ucraineanul Igor Radivilov a obţinut bronzul, cu 14,750. Pe patru s-a clasat şi Andrei Muntean în finala de la paralele, cu 14,400. Ucraineanul Ilia Kovtun (15,166) a luat medalia de aur, turcul Ferhat Arican (14,933) a câştigat medalia de argint, iar spaniolul Thierno Diallo şi-a adjudecat bronzul (14,733).

România şi-a realizat obiectivele la Europenele de la Antalya, calificarea echipelor la Campionatele Mondiale, câştigarea unei medalii şi calificarea în 1-2 finale.