Anul XX Nr. 6711
14.2° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Fanii echipei Den Haag au aruncat mii de jucării de pluş pentru copiii bolnavi

Replica API 17 septembrie 2019 | 00:00 478

Întâlnirea de fotbal dintre echipele Feyenoord Rotterdam şi ADO Den Haag (3-2) a fost întreruptă duminică în minutul 12, pentru un moment emoţionant, în care fanii echipei oaspete au aruncat mii de jucării de pluş către o tribună ocupată de câteva sute de copiii bolnavi, relatează EFE.

Arbitrul meciului a întrerupt jocul pentru un minut, cât timp a durat ploaia de jucării, în timp ce atât suporterii locali, cât şi jucătorii ambelor echipe au aplaudat gestul fanilor din Haga.

Copiii sunt pacienţi ai spitalului Sofia din Rotterdam şi au fost invitaţi de clubul Feyenoord să asiste la meciul de pe stadionul ''De Kuip''.

Surprinşi, unii copii şi-au ridicat braţele pentru a prinde jucăriile de pluş în aer, iar alţii le-au cules de pe teren.

Suporterii lui ADO Den Haag au repetat de această manieră o acţiune din 2016, tot la un meci cu Feyenoord, când acest gest le-a adus o nominalizare la Premiul FIFA pentru suporteri.

Acţiunea a început în luna august la Haga cu donaţii de jucării, în urma cărora voluntarii au strâns 30.000 de pluşuri, din care doar 4.000 au fost aruncate pe stadion. Restul de 26.000 jucării de pluş fac parte din iniţiativa ''adoptă un pluş pentru un euro'', fondurile strânse urmând să fie destinate spitalului Sofia.

Micuţii s-au întors la spital cu un cadou dublu, un pluş şi victoria obţinută de Feyenoord, care a urcat pe locul 7 cu 9 puncte din 5 meciuri.

sursa: agerpres.ro