14.6° Constanța Mar., 21 Mai 2024
Anul XX Nr. 6736
14.6° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

Farul a făcut instrucție cu Flora Tallin: Victorie senzațională a campioanei României

Virgil STOIAN 10 august 2023 | 23:40 1438

Echipa Farul Constanţa a învins joi, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia estonă Flora Tallinn, în meciul tur din turul trei preliminar al Conference League.

Farul a facut instructie cu Flora Tallin: Victorie senzationala a campioanei Romaniei

La Ovidiu, Farul a deschis scorul în startul reprizei secunde, în minutul 48, când Budescu – aflat la primul meci în tricoul constănţenilor, i-a pasat lui Alibec, acesta a făcut o cursă şi a şutat din careu, la colţul lung pentru 1-0. Tot Alibec a rămas omul periculos al Farului în următoarea perioadă, minutele 54 şi 60, pentru ca în minutul 80, acelaşi Alibec să profite de greşeala lui Lilander, şut din afara careului care a nimerit bara, balonul a revenit în teren, iar Budescu a înscris pentru 2-0. Flora a ratat două ocazii în minutele de final, dar Farul merge în Estonia cu un avantaj de trei goluri pentru calificarea în play-off, pentru că Diogo Queiros a stabilit scorul final, în minutul 90+5, conform Mediafax.

FARUL Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza (D. Sîrbu 73) – T. Băluţă, Nedelcu (Grameni 76), Artean (K. Boli 88) – Mazilu (Rivaldinho 73), Alibec, Budescu (Diogo Queiros 88). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

FLORA TALLINN: Grunvald - Hussar, Kuusk, Seppik, Lilander (Kallaste 90) - Lukka – Mihhailov (Zenjov 72), K. Vassiliev, Miller, Ojamaa (Kuraksin 72) – Alliku. ANTRENOR: Jurgen Henn

Cartonaşe galbene: Kiki 65 / Lukka 15, Ojamaa 52

Arbitri: Ioannis Papadopoulos - Vasileios Nikolakakis. Konstantinos Nikolaidis - Angelos Evangelou (toţi din Grecia)