Înot: David Popovici, campion naţional la 50 m liber şi 100 m spate
Înot: David Popovici, campion naţional la 50 m liber şi 100 m spate
Facebook Twitter Whatsapp Linkedin PinterestCampionul european şi mondial David Popovici a cucerit titlurile naţionale în probe de 50 m liber şi 100 m spate, miercuri, în prima zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin de 50 de metri, la Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni.
La 50 m liber, Popovici (CS Dinamo) s-a impus cu timpul de 22 sec 62/100, fiind urmat la 34/100 de Constantin George Alexandru Stoica
În proba de 100 m spate, Popovici a ieşit învingător cu timpul de 54 sec 74/100, devansându-l pe Denis Laurean Popescu (CS Olimpia Bucureşti) cu 31/100.
Daria Măriuca Silişteanu a adus al treilea titlu naţional clubului Dinamo în prima zi a întrecerilor, la 100 m spate.
Trei titluri au obţinut şi CSA Steaua, prin Ana Maria Sibişeanu (200 m mixt), Diana Gabriela Stiger şi Vlad Ştefan Stancu (ambii la 800 m liber), şi CSM Constanţa, prin Rebecca Aimee Diaconescu (50 m liber), Mihai Gergely (200 m mixt) şi la ştafetă combinată 4x100 m liber, scrie Agerpres.
La competiţie s-au înscris 530 de sportivi, 234 la feminin şi 296 la masculin, potrivit Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern.
Rezultatele finalelor de miercuri
FEMININ
200 m mixt
1. Ana Maria Sibişeanu (CSA Steaua Bucureşti) 2:18.39
2. Brigitta Vass (CSM Constanţa) 2:19.07
3. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua) 2:21.69
50 m liber
1. Rebecca Aimee Diaconescu (CSM Constanţa) 25.96
2. Daria Măriuca Silişteanu (CS Dinamo Bucureşti) 26.03
3. Anastasia Maria Bako (CSA Steaua) 26.39
3. Maysa Raţiu (CSA Steaua) 26.39
100 m spate
1. Daria Măriuca Silişteanu (CS Dinamo) 1:01.43
2. Aissia Claudia Prisecariu (CS Dinamo) 1:01.95
3. Sara Flavia Strîmb (CSU Piteşti) 1:04.47
800 m liber
1. Diana Gabriela Stiger (CSA Steaua) 8:57.75
2. Briana Păun (CSM Ploieşti) 8:59.79
3. Anastasia Maria Bako (CSA Steaua) 9:01.34
MASCULIN
200 m mixt
1. Mihai Gergely (CSM Constanţa) 2:02.51
2. Cristian Lăpădat (CS Dinamo) 2:05.81
3. Daniel Alexandru Nicuşan (CSM Târgu Mureş) 2:06.46
50 m liber
1. David Popovici (CS Dinamo) 22.62
2. Constantin George Alexandru Stoica (CSM Constanţa) 22.96
3. Patrick Sebastian Dinu (CSM Constanţa) 23.31
100 m spate
1. David Popovici (CS Dinamo) 54.74
2. Denis Laurean Popescu (CS Olimpia Bucureşti) 55.05
3. Robert Andrei Badea (CSA Steaua) 56.89
800 m liber
1. Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua) 7:58.38
2. Nandor Nagy (CSŞ Hunedoara) 8:20.32
3. Andrei Theodor Proca (CSM Piteşti) 8:21.70
ştafetă combinată 4x100 m liber
1. CSM Constanţa (Constantin George Alexandru Stoica, Patrick Sebastian Dinu, Eva Maria Paraschiv, Rebecca Aimee Diaconescu) 3:34.69
2. CS Olimpia Bucureşti (Alexandru Constantinescu, Rareş Mihai Oanţă, Alexandra Rădulescu, Irina Ana Preda) 3:44.28
3. CS Dinamo (David Ionuţ Zarojanu, Francesco Raduna, Anna Lisa Zaharia, Simona Maria Predescu) 3:47.94
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Urmareste-ne pe Google News