13.8° Constanța Mie., 22 Mai 2024
Anul XX Nr. 6737
13.8° Constanța Miercuri, 22 Mai 2024 Anul XX Nr. 6737

Carlos Alcaraz, victorie uriașă cu Novak Djokovic - Ibericul, campion la Wimbledon 2023

Virgil STOIAN 16 iulie 2023 | 21:09 1193

Novak Djokovic a fost la o singură victorie distanță de egalarea recordului lui Roger Federer (opt titluri la Wimbledon), dar Carlos Alcaraz nu a fost de acord cu planul sârbului. Într-un meci cu multe momente memorabile (inclusiv un game care a durat 26 de minute), spaniolul în vârstă de 20 de ani a demonstrat că are armele necesare pentru a intra în istoria tenisului, a revenit după ce a pierdut primul set și a rămas puternic din punct de vedere mental în momentul în care Nole a împins confruntarea în decisiv. După patru ore și 45 de minute de joc, liderul ierarhiei ATP s-a impus cu 1-6, 7-6(6), 6-1, 3-6, 6-4.

Carlos Alcaraz, victorie uriasa cu Novak Djokovic - Ibericul, campion la Wimbledon 2023

De știut după finala masculină de la Wimbledon 2023:

Acesta este al doilea titlu de Grand Slam din cariera lui Alcaraz (a mai triumfat la US Open 2022).

Ultima înfrângere a lui Djokovic la Wimbledon data din 2017: la acea ediție, sârbul era nevoit să abandoneze în timpul partidei cu Tomas Berdych din sferturile competiției londoneze (la scorul de 7-6(2), 2-0 în favoarea cehului).

Pentru prima oară după 2015, în marea finală de la Wimbledon s-au întâlnit primii doi capi de serie.

Djokovic și Alcaraz s-au întâlnit de trei ori până acum în circuitul ATP. Precedentele meciuri s-au disputat zgură, fiecare câştigând o dată: Carlos la Madrid (2022), scor (5)6-7, 7-5, 7-6(5), iar Novak la Roland Garros (2023), scor 6-3, 5-7, 6-1, 6-1.

În 2023, Novak Djokovic a câştigat turneele de Grand Slam de la Australian Open şi Roland Garros.

Nole câștigase ultimele patru ediţii ale turneului de la Wimbledon, unde a cucerit şapte trofee (la egalitate cu Pete Sampras, cu unul mai puţin decât Roger Federer - deţinătorul recordului în Era Open).

În acest sezon, Alcaraz a câștigat 47 de meciuri (cele mai multe din circuitul ATP) și a pierdut doar 4. De cealaltă parte, Djokovic are 33 de victorii și 5 înfrângeri.

Carlos este cu 15 ani și 348 de zile mai tânăr decât Nole. Doar între Jimmy Connors și Ken Rosewall a fost o diferență mai mare de vârstă între finaliștii unui Grand Slam (17 ani și 304 zile - Wimbledon și US Open 1974).