14.2° Constanța Vin., 26 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6711
14.2° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

CHELSEA - FRANKFURT 1-1, 5-4 după penalty-uri! Calificare dramatică: totul s-a decis la penalty-uri! Chelsea - Arsenal e finala EL

Replica API 10 mai 2019 | 00:00 419

Chelsea s-a calificat în finala Europa League după ce a trecut de Eintracht Frankfurt după penalty-uri, 5-4. După 120 de minute, scorul a fost 1-1.

După o primă ocazie a lui Luka Jovic, Chelsea a preluat conducerea meciului. Londonezii au dominat și au avut marile ocazii. Echipa lui Maurizio Sarri a deschis scorul în minutul 28. Eden Hazard i-a pasat perfect lui Loftus-Cheek, iar mijlocașul englez a pătrus în careu, șutând perfect la colțul lung.

Până la pauză, nemții au încercat în zadar să egaleze. În repriza secundă, Eintracht a avut un început bun. În minutul 49, Jovic a egalat cu un șut din 10 metri, după o serie de pase frumoase ale nemților! Germanii au avut minute bune de joc, au atacat periculos, dar nu au putut marca.

Pe final, jocul s-a echilibrat, cele două echipe nereușind să marcheze, iar meciul a ajuns în prelungiri. În prima repriză, Eintracht a avut cele mai mari ocazii. În minutele 100 și 105, David Luiz și Zappacosta au scos de pe linia porții reluările lui Haller.

În minutul 115 a avut loc o fază controversată. Trapp a prins o minge centratată, iar Azpilicueta a intrat în el. Portarul scăpat mingea, iar fundașul spaniol a trimis-o în poartă. Totuși, Ovidiu Hațegan a anulat golul, iar meciul a ajuns la loviturile de departajare.

Frankfurt a avut 3-1 la penalty-uri, după ratarea lui Azpilicueta. Hinteregger și Paciencia au ratat, iar Chelsea a revenit, calificându-se datorită lui Eden Hazard.

sursa: GSP.ro