Anul XX Nr. 6714
14.4° Constanța Luni, 29 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6714

Măcel! Liverpool – Southampton 9-0

Replica API 27 august 2022 | 00:00 950

Liverpool a făcut instrucție cu nou-promovata Bournemouth, scor 9-0, în etapa a 4-a din Premier League. Campioana Manchester City a revenit de la 0-2 pe teren propriu, cu Palace, impunându-se grație lui Erling Haaland, autor al unui hat-trick.

După înfrângerea cu Manchester United, "cormoranii" se confruntau cu cel mai slab start de campionat din ultimii 10 ani, având doar două puncte după trei etape.

Trupa lui Klopp s-a răzbunat pentru toate insuccesele de până acum și a făcut o primă repriză magică împotriva lui Bournemouth. Liverpool a marcat pentru prima oară în istoria Premier League 5 goluri într-o repriză, după reușitele lui Luis Diaz, Harvey Elliott, Alexander Arnold, Firmino și Van Dijk.

Harvey Elliott a reușit primul său gol din carieră în Premier League. Tânărul mijlocaș nu și-a putut stăpâni emoțiile și a izbucnit în plâns după ce a marcat împotriva tehnicianului care îl debuta în fotbalul mare în urmă cu mai bine de 3 ani (4 mai 2019).

Omul meciului a fost de departe Bobby Firmino, care a marcat primul său gol pe Anfield din decebmrie 2020 până în prezent. Atunci, brazilianul puncta într-un succes în fața lui Spurs.

Brazilianul care profită de suspendarea lui Darwin Nunez a făcut un meci magic: pe lângă golul și cele 3 pase decisive reușite în prima repriză, vârful lui Klopp a mai marcat un gol, în repriza secundă, ducând scorul la 7-0.

Tabela a fost închisă de Luis Diaz, în minutul 85, dar asta abia după ce tânărul Carvalho, fotbalist venit în această vară de la Fulham, a profitat de pasa excelentă a lui Tsimikas, aruncat și el în luptă în repriza secundă în locul excelentului Robertson.

Liverpool face scorul campionatului în Premier League și merge cu un moral excelent către partida cu Newcastle, de la mijlocul săptămânii viitoare, potrivit eurosport.ro.