Anul XX Nr. 6714
14.5° Constanța Luni, 29 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6714

S-a scris istorie în Cupa României! Nu s-a mai întâmplat așa ceva de 39 de ani

Replica API 13 februarie 2021 | 00:21 2379

Ediția 2020-2021 a Cupei României este una atipică și asta se vede și prin rezultate. Este pentru prima dată după 39 de ani când patru formații din ligile inferioare sunt calificate în ultimele 8, adică în sferturile de finală.

Surpriza este cu atât mai mare cu cât formațiile din eșaloanele inferioare nu au început încă sezonul, iar formațiile din Casa Pariurilor Liga 1 au avut deja șapte etape disputate în 2021. Cu toate acestea, formațiile de Liga 2 au reușit surpriza.

Istorie în Cupa României! Patru echipe din Liga 2 în sferturile de finală!

Astfel, nu mai puțin de patru formații din liga secundă s-au calificat în sferturile de finală ale competiției, acolo unde vor juca într-o singură manșă cu alte patru formații din primul eșalon. Iar principalele favorite, CFR Cluj și FCSB, au fost eliminate înainte de această fază.

Dunărea Călărași este prima echipă din liga secundă calificată în sferturi. Echipa lui Cristi Pustai a ajuns în primele 8 profitând de desființarea lui Turris Turnu Măgurele, formație care nu a mai avut fonduri pentru a încheia acest sezon.

Petrolul, U Cluj și Viitorul Pandurii Târgu Jiu au eliminat formații din prima ligă!

Petrolul Ploiești a câștigat fără drept de apel primul meci al anului în fața celor de la Poli Iași, scor 3-0. Moldovenii au arătat ca o echipă de Liga a II-a în această confruntare, formația lui Andrei Cristea având o evoluție lamentabilă.

Universitatea Cluj a produs o altă surpriză eliminând UTA Arad. Echipa lui Costel Enache a dominat meciul de pe Cluj Arena și s-a impus în final cu 2-1, grație golurilor marcate de Ogbu și Ribeiro. Adrian Petre a marcat golul de onoare al oaspeților, în prelungiri, potrivit fanatik.ro.