Anul XX Nr. 6714
14.3° Constanța Luni, 29 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6714

Atletism: Alexandru Novac, locul 9 în proba de aruncare a suliţei la Europene

Replica API 23 august 2022 | 00:00 778

Sportivul român Alexandru Novac s-a clasat pe locul 9, duminică, în finala probei de aruncare a suliţei, la Campionatele Europene de atletism de la Munchen.

Alexandru Mihăiţă Novac (25 ani), clasat pe locul 12 la Jocurile Olimpice de la Tokyo, dar care a ratat calificarea în finala de la Mondiale, luna trecută, a aruncat 75,78 metri la Munchen, după ce intrase în finală cu a şaptea performanţă din grupele preliminare, 77,68 m, scrie Agerpres.

Titlul european a fost adjudecat de germanul Julian Weber, cu 87,66 metri, argintul a revenit cehului Jakub Vadlejch, cu 87,28 metri, iar bronzul a fost obţinut de finlandezul Lassi Etelaetalo, cu 86,44 metri.

România a participat cu 21 de sportivi (12 fete şi 9 băieţi) la Europenele de la Munchen, în perioada 15-21 august, câştigând o singură medalie, de aur, prin Bianca Ghelber, la aruncarea ciocanului.