15° Constanța Sâm., 18 Mai 2024
Anul XX Nr. 6733
15° Constanța Sâmbătă, 18 Mai 2024 Anul XX Nr. 6733

Constănțeanca Sabrina Voinea, două medalii de aur într-o zi, la Cupa Mondială de la Doha

Victor ROTARU 5 martie 2023 | 00:00 3714

Gimnasta Sabrina Maneca Voinea a obținut, sâmbătă, 4 martie, medalia de aur în finală la bârnă, la Cupa Mondială de la Doha. Sabrina a fost notată cu 13.766, pentru medalia de aur. Pe podium au mai urcat Anna Lashchevska ( Ucraina - 13.333) şi Emma Leonie Malewski (Germania - 13.233).

Constanteanca Sabrina Voinea, doua medalii de aur intr-o zi, la Cupa Mondiala de la Doha

Aflată la primul concurs la senioare, Sabrina Maneca Voinea a reuşit să producă marea surpriză, sâmbătă, 4 martie, la bârnă, cu o evoluție fantastică, notată cu 13.766: dificultate - 6, execuție - 7.766. Tot sâmbătă, sportiva originară din Constanța va evolua şi-n finala la sol, unde are şanse la o nouă medalie!

Vineri, Sabrina a terminat doar pe locul 5 în finala de la sărituri, cu 12.466. Coline Devillard (Fra) a luat aur. Camille Rasmussen (Danemarca) argint şi Oksana Chusovitina (47 de ani, Uzbekistan) bronz.

Sabrina face parte din programul “Ţară, ţară, vrem campioane!”, coordonat de Mariana Bitang şi de Octavian Belu şi finanţat de OMV Petrom, şi este antrenată de mama sa, Camelia Voinea - vicecampioană olimpică la Seul, în 1988.

Cupa Mondială de la Doha se află la cea de-a 15 ediţie, fiind înscrişi peste 150 de gimnaşti.

Update:

La scurt timp, Sabrina Voinea a intrat în finala de la sol, unde a obținut o nouă medalie de aur.

Notată cu 13.600 după exercițiul de la sol, românca a fost completată pe podium de Chiaki Hatakeda, din Japonia, nota 12.900, și de australianca Breanna Scott, 12.800.