11.8° Constanța Vin., 26 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6711
11.8° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Eibar - Barcelona 2-2. Dublă pentru Leo Messi, la ultimul meci al sezonului în La Liga. Gol antologic al bascilor

Replica API 19 mai 2019 | 02:35 315

FC Barcelona a încheiat campionatul cu o remiză pe terenul lui Eibar, scor 2-2. La ultimul meci al sezonului în La Liga, Lionel Messi a reuşit o dublă şi a ajuns la 36 de goluri stagionale, conform digisport.ro.

Cu 72 de puncte, argentinianul e mare favorit să câştige Gheata de Aur. Teoretic, singurul care îl mai poate depăşi este Kylian Mbappe, care are nevoie însă de 5 goluri în ultima etapă, cu Reims.

Messi a fost Messi până în ultima etapă. Cel mai bun jucător al planetei a închis sezonul cu o dublă spectaculoasă, în egalul cu Eibar.

Bascii au fost cei care au marcat primii, prin Cucurella, în minutul 20, dar gazdele nu au făcut decât să-i trezească pe campioni. Messi, deja golgheter în La Liga, a întors scorul cu o dublă de efect, în câteva zeci de secunde. A ridiculizat apărarea bascilor, în frunte cu portarul Dmitrovic.

Repriza nebună de pe Ipurua s-a încheiat după ce a strălucit și un alt argentinian. Pablo De Blasis a reușit o bijuterie de gol, cel mai frumos al partidei.

În repriza a doua tot gazdele au fost aproape de gol, dar rezultatul a rămas neschimbat. Bascii nu vor uita meciul prea repede - a fost prima dată în istorie când au marcat acasă împotriva formaţiei blaugrana.