11.4° Constanța Vin., 26 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6711
11.4° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Meci dramatic la US Open - Sorana Cîrstea a avut în mână calificarea în optimi, dar s-a înecat la mal

Replica API 7 septembrie 2020 | 23:27 1323

Sorana Cîrstea (77 WTA) a pierdut partida cu Karolina Muchova (26 WTA) din Cehia, în trei seturi: 3-6, 6-2, 7-6 (7-9) şi a ratat calificarea în optimile US Open. În setul decisiv, românca a condus cu 5-3, dar a fost egalată la 6. În tie-break, Sorana Cîrstea a condus cu 6-4 însă a piedut cu 9 la 7.

După ce fiecare jucătoare şi-a adjudecat un set, cehoaica pe primul cu 6-3 (a câştigat ultimele patru ghemuri), iar Cîrstea pe al doilea cu 6-2 (a avut 4-0 şi 5-1), românca a rupt echilibrul în decisiv şi s-a desprins la 4-2. Cîrstea a condus apoi cu 5-3 şi a servit pentru meci la 5-4, dar nu a reuşit să închidă conturile. Setul a ajuns în tiebreak, unde Cîrstea a avut 4-0, însă Muchova (24 ani, 26 WTA) a luat trei puncte la rând, românca a ratat trei mingi de meci la 6-3, cehoaica reuşind să întoarcă scorul şi să câştige cu 9-7.

Fiecare jucătoare a avut 3 aşi şi 4 duble greşeli. Muchova a avut mai multe mingi direct câştigătoare, 26-21, dar şi erori neforţate, 37-30, dar Cîrstea a avut mai multe puncte la total (101-93).

Sorana Cîrstea va primi un cec de 163.000 de dolari şi 130 de puncte WTA, scrie stiripesurse.ro.