11.8° Constanța Vin., 26 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6711
11.8° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Petrolul Ploieşti a învins în deplasare Universitatea Cluj, scor 1-0, în Superliga de fotbal

Replica API 6 august 2022 | 00:00 1050

Echipa Petrolul Ploieşti a reuşit prima victorie din această ediţie a Superligii, scor 1-0 (1-0) cu Universitatea Cluj, în deplasare, în primul meci al etapei a patra din Superligă. Clujenii au ratat un penalti, anunță news.ro.

Gheorghe Grozav a înscris unicul gol al meciului de la Cluj, cu o lovitură de cap, din pasa lui Huja, în minutul 23.

Arbitrul Andrei Florin Chivulete a dictat penalti pentru Universitatea Cluj la un fault efectuat de Ivanovski în careu, asupra lui Ispas, în minutul 45+2. Lovitura de pedeapsă a fost ratată de Bălan.

U Cluj: Brănescu – Baravykas (Ely Fernandes 67’), Piţian, Ispas, Pîrvulescu - R. Pires, I. Filip (Boiciuc 77’), Purece (R. Romeo 67’) – Hofman (Haita 46’), Ad. Bălan, Chipciu. Antrenor: Erik Lincar

Petrolul: Vâlceanu - Meijser, Tamaş, Huja - Pashov, Seto (Dumitriu 86’), Jair, Ţicu – Cioiu (Tucaliuc 70’), Ivanovski (Măzărache 86’), G. Grozav (Cebotaru 76’). Antrenor: Nicolae Constantin

Cartonaşe galbene: Chipciu 53, Piţian 78 / Ivanovski 45+4, V. Ţicu 55, Meijers 66, Vâlceanu 90+1

Cartonaş roşu: Nicolae Constantin min 46

Arbitri: Andrei Florin Chivulete - Sebastian Eugen Gheorghe, Andrei Constantinescu – Iuliana Elena Demetrescu

Arbitri VAR: Sorin Costreie - Mihai Marius Marica