Anul XX Nr. 6711
13.5° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Potaissa Turda, eliminată din EHF European League

Replica API 1 octombrie 2020 | 00:03 1277

Potaissa Turda a fost eliminată din competiţia de handbal masculin EHF European League, după ce a fost învinsă în deplasare de echipa franceză Fenix Toulouse Handball, cu scorul de 31-27 (17-12), în manşa secundă a turului al doilea preliminar.

Partida de la Turda s-a încheiat la egalitate, 35-35.

Echipa din Hexagon a dominat meciul de la un capăt la altul, a condus cu 4-0, a fost egalată, 4-4, apoi a avut 12-8 şi a intrat la pauză cu un avans de cinci goluri, 17-12.

În ultimul sfert de oră al partidei, Toulouse s-a desprins chiar la şapte goluri, 29-22, şi chiar la opt goluri, 31-23, dar turdenii au marcat ultimele patru goluri ale meciului.

Pentru ardeleni au marcat Cristian Ghiţă 7 goluri, Roland Thalmaier 4, Marius Szoke 4, Georgică Cîntec 3, Huba Talas 3, Răzvan Pavel 2, Teodor Pinţoiu 2, Daniel Pop 1, Alexandru Ghivil 1.

Golurile gazdelor au fost reuşite de Nemanja Ilic 9, Ayoub Abdi 6, Luc Steins 4, Pierrick Chelle 4, Edouard Kempf 3, Goncalo Martins Vieira 1, Pierre Soudry 1, Uros Borzas 1, Nori Ben Halima 1, Henrik Jakobsen 1.

Au arbitrat spaniolii Yon Bustamante Lopez şi Javier Alvarez Mata, iar delegat EHF a fost francezul Jean-Philippe Dubedout, scrie agerpres.ro.