11.4° Constanța Vin., 26 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6711
11.4° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Sportiva Cătălina Axente a adus a doua medalie României la CE de lupte de la Roma: bronz la 72 kg

Replica API 15 februarie 2020 | 00:00 488

Sportiva Cătălina Axente a obţinut, vineri, medalia de bronz la categoria 72 kg, la Campionatele Europene de lupte de la Roma, anunță news.ro.

Axente a învins-o în meciul pentru bronz pe italianca Enrica Rinaldo. Medalie de bronza obţinut şi sportiva din Ucraina Alina Berejna Stadnik Mahinia, care s-a impus în faţa turcoaicei Merve Pul.

Pe prima treaptă a podiumului a urcat sportiva rusă Natalia Vorobeva, iar argintul a fost câştigat de germana Maria Selmaier.

România a mai câştigat o medalie la Roma, prin Alin Alexuc-Ciurariu, aur la lupte Greco-romane (130 kg), succes înregistrat marţi, relatează stiripesurse.ro.